تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

آموزش ساخت نقشه سایت وردپرس با افزونه Google XML Sitemaps

در این مقاله می خواهیم شروع به آموزش ساخت نقشه سایت وردپرس با افزونه Google XML Sitemaps کنیم. با استفاده از این آموزش می توانید نقشه سایت یا همان SiteMap رو بسازید و آن را به صورت کامل بهینه کنید. اگر نمیدونید نقشه سایت چی هستش باید بگم یکی از مهم ترین بخش های یک سایت در زمینه سئو، وجود نقشه سایت می باشد. نقشه سایت باعث می شود موتورهای جستجو مثل گوگل بتوانند راحتر تمام صفحات سایت ما رو شناسایی و از وجود صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیم مطلع شوند.

نقشه سایت که معمولا SiteMap خوانده می شود یک فایل XML متنی، که شامل تمام آدرس های موجود در سایت است. نقشه سایت می تواند شامل اطلاعات متای هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر باشد. اگر تا به امروز نقشه سایت رو نساخته اید باید بگم یک امتیاز منفی در ضمیه سئو وردپرس کسب کرده اید و حتما دچار مشکل می شوید. پیشنهاد می کنیم با استفاده از آموزش ساخت نقشه سایت وردپرس با افزونه Google XML Sitemaps، همین الان شروع به ساخت نقشه سایت وردپرس کنید. (اصلا نگران نباشید ما به صورت کامل و گزینه به گزینه افزونه Google XML Sitemaps را آموزش داده ایم)

آموزش ساخت نقشه سایت وردپرس

 

در سیستم مدیریت محتوای وردپرس افزونه های زیادی وجود دارد که می تواند به ساخت نقشه سایت وردپرس بپردازد اما یکی از بهترین و برترین این افزونه ها، افزونه Google XML Sitemaps می باشد که تا کنون که در حال نصب و فعال سازی این افزونه هستیم بیش از دو میلیون بار دانلود و نصب وفعال سازی شده است.

توجه: در این مقاله آموزشی که شما در حال مطالعه آن هستید، نسخه ۴٫۱٫۰ این افزونه مورد بحث و بررسی و آموزش قرار گرفته است.

آموزش ساخت نقشه سایت وردپرس با افزونه Google XML Sitemaps

ابتدا آخرین نسخه از افزونه ساخت نقشه سایت وردپرس را از انتهای همین مقاله آموزشی به صورت کاملا رایگان دانلود و سپس در وردپرس سایت خود نصب و فعال سازی نمایید. همچنین اگر از نحوه نصب و فعال سازی افزونه ها در وردپرس آشنایی ندارید، پیشنهاد می شود مقاله آموزشی مرتبط با نصب و فعال سازی افزونه ها در وردپرس را مطالعه نمایید تا بدین وسیله بتوانید بدون هیچگونه ابهامی افزونه های وردپرس را نصب و فعال سازی نمایید.

ساخت نقشه سایت وردپرس

بعد از نصب و فعال سازی افزونه، گزینه جدیدی در منوی پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد. برای دسترسی به آن ابتدا وارد داشبورد وردپرس شوید و از منوهای موجود در پیشخوان، ماوس خود را روی گزینه تنظیمات نگه دارید تا زیرمنو های آن نمایان شود. سپس از زیرمنو های موجود روی گزینه XML-Sitemap کلیک نمایید تا بدین طریق بتوانید وارد بخش تنظیمات افزونه شوید.

بخش اول تنظیمات افزونه ساخت سایت مپ وردپرس

با ورود به تنظیمات افزونه google xml sitemaps برای وردپرس چندین بخش برای تنظیمات وجود دارد. هر بخش از این تنظیمات را به صورت کامل توضیح خواهیم داد. در اولین بخش از تنظیمات افزونه یعنی بخش Basic Options چندین بخش به شرح موارد زیر وجود دارد:
۱- Notify Google About Updates of your site: در این قسمت از تنظیمات افزونه ساخت نقشه سایت وردپرس شما قادر خواهید بود مشخص نمایید بعد از انتشار یا بروزرسانی یک پست در وب سایتتان، یک آلارم برای موتور جستجو گوگل ارسال کند تا بدین طریق از محتوای جدید در وب سایت شما آگاه شود و در نهایت آن را ایندکس کند.
۲- Notify Bing (Formerly MSN Live Search) about updates of your site: در این بخش از تنظیمات افزونه شما قادر خواهید بود مشخص نمایید تا افزونه بعد از بروزرسانی و ایجاد پست جدید و در نهایت بروزرسانی سایت مپ، به موتور جستجوی بینگ آلارمی ارسال نماید تا به آن بفهماند سایت مپ ما بروزرسانی شده تا بدین طریق سایت شما را ایندکس کند.
 ۳- Add sitemap URL to the virtual robots.txt file: در این قسمت از تنظیمات افزونه شما می توانید آدرس صفحه سایت مپ وردپرس را به فایل robot.txt وردپرس اضافه نمایید تا موتور های جستجوگر بتوانند از طریق این فایل، سایت مپ شما را ایندکس نمایند.
۴- Try to increase the memory limit to: در این قسمت از تنظیمات افزونه شما می توانید برای افزونه، یک حافظه ای در نظر بگیرید.
۵- Try to increase the execution time to: در این بخش شما قادر خواهید بود نسبت به افزایش تغییر زمانی در اجرای فرایند افزونه، اقداماتی انجام دهید.
۶- Try to automatically compress the sitemap if the requesting client support it: در این قسمت شما قادر خواهید بود محتوای موجود در سایت مپ را فشرده سازی نمایید تا بدین طریق حجم نقشه وب سایت وردپرس شما کاهش یابد.
۷- Include a XSLT Stylesheet: در این بخش شما می توانید یک سری استایل با پسوند XSL برای سفارشی سازی بیشتر سایت مپ در کادر مقابل آن قرار دهید و در نهایت برای استفاده از این استایل ها، تیک گزینه Use Default را بردارید.
۸- Override the base URL of the sitemap: در این قسمت شما می توانید مشخص نمایید که در صورت وجود و نصب وردپرس رو یک دایرکتوری، و آدرس دهی سایت اصلی در موتور های جستجو، می توانید در این کادر مشخص نمایید و سپس این تغییرات را به فایل .htaccess اضافه نمایید.
۹- Include sitemap in HTML Format: در این قسمت شما قادر خواهید بود قابلیت پشتیبانی سایت مپ از زبان HTML را فراهم نمایید.
۱۰- Allow anonymous Statistics: در این بخش شما می توانید اطلاعاتی نظیر نسخه نصب شده وردپرس، تعداد مطالب و… سایت برای نویسنده و برنامه نویس افزونه ارسال نمایید.

بعد از اتمام فرایند بالا، به قسمت پایین تر مراجعه نمایید تا ادامه تنظیمات را به کمک یکدیگر پیکربندی کنیم.

بخش دو تنظیمات افزونه ساخت سایت مپ وردپرس

در این بخش از تنظیمات افزونه google xml sitemaps برای وردپرس شما می توانید ادرس ها و یا فایل هایی که خارج از وب سایت شما هستند و قصد دارید در نقشه سایت مپ وردپرس نمایش داده شود را مشخص نمایید. همچنین در این بخش می توانید نسبت به فهرست های موجود، یک سری اولویت بندی هایی در نظر بگیرید. به عنوان مثال صفحه اصلی وب سایت شما نسبت به دیگر صفحات اولویت بالا تری خواهد داشت.
بعد از اتمام تنظیمات لازم به ادامه بخش های تنظیماتی مراجعه نمایید تا به ادامه تنظیمات بپردازیم و افزونه را بیشتر پیکربندی نماییم.

بخش سه تنظیمات افزونه ساخت سایت مپ وردپرس

۱- Do not use automatic priority calculation: در این قسمت از تنظیمات افزونه ساخت نقشه سایت وردپرس شما قادر خواهید بود اولویت بندی محتوا را بردارید و تمامی محتوا را به صورت خودکار یکسان معرفی کنید.
۲- Comment Count: در این بخش از تنظیمات افزونه شما قادر خواهید بود ارزش هر محتوای موجود در وب سایت شما، بر اساس تعداد نظرات آن مشخص شود.
۳- Comment Average: در این بخش شما می توانید ارزش گذاری محتوا را بر اساس میانگین نظرات و کامنت های هر مطلب مشخص نمایید.

بخش چهار تنظیمات افزونه ساخت سایت مپ وردپرس

در این بخش از تنظیمات این افزونه شما می توانید مشخص نمایید که صفحه سایت مپ شما شامل چه مواردی باشد. یک سری از بخش ها نظیر پست ها، برگه ها، صفحه اصلی و…. انتخاب شده اند ولی شما می توانید طبق نیاز های خود، این تیک ها را فعال و یا غیر فعال و یا حتی به این لیست نیز اضافه کنید.
۱- WordPress Standard Content: در این بخش شما می توانید محتوای موجود در سایت مپ را مشخص نمایید.
۲- Further Options: در این قسمت از تنظیمات افزونه ساخت نقشه سایت وردپرس شما قادر خواهید بود قابلیت آگاه سازی موتور های جستجو گر را از ایجاد و بروزرسانی سایت مپ را به امکانات فوق العاده افزونه سایت مپ وردپرس اضافه نمایید.

بخش پنج تنظیمات افزونه ساخت سایت مپ وردپرس

۱- Excluded Categories: در این قسمت شما قادر خواهید بود دسته بندی هایی قصد دارید آن ها را از قاعده ایندکس مستثنی کنید را مشخص نمایید.
۲- Exclude Posts: در این بخش از تنظیمات افزونه شما می توانید آی دی پست هایی که قصد دارید از ایندکس شدن آن جلوگیری کنید را وارد نمایید.

بعد از انجام تنظیمات لازم در این بخش، به بخش جدید از تنظیمات مراجعه نمایید تا به کمک هم بتوانیم این قسمت را هم پیکربندی نماییم.

بخش شش تنظیمات افزونه ساخت سایت مپ وردپرس

۱- Homepage: در این قسمت از تنظیمات افزونه ساخت نقشه سایت وردپرس شما قادر خواهید بود دوره ایندکس شدن صفحه اصلی وب سایت خود را مشخص نمایید.
۲- Posts: در این بخش از تنظیمات افزونه شما قادر خواهید بود زمان و دوره ایندکس شدن مطالب وب سایت خود را مشخص نمایید.
۳- Static Pages: در این قسمت از تنظیمات افزونه شما می توانید دوره ایندکس شدن صفحات استاتیک موجود در وب سایت خود را مشخص نمایید.
۴- Categories: در این بخش از تنظیمات افزونه شما می توانید زمان ایندکس کردن دسته بندی ها را مشخص نمایید.
۵- The Current Archive of this month: در این قسمت شما می توانید دوره ایندکس شدن بایگانی سایت را مشخص نمایید.
۶- Older Archives: در این بخش شما می توانید دوره ایندکس شدن بایگانی های گذشته را مشخص نمایید.
۷- Tag Pages: در این قسمت شما قادر خواهید بود دوره ایندکس شدن برچسب برگه های موجود در وب سایت خود را مشخص نمایید.
۸- Author Pages: در این بخش شما قادر خواهید بود دوره ایندکس شدن صفحات نویسندگان وب سایت را مشخص نمایید.

بعد از اتمام فرایند تنظیمات در این بخش، به بخش نهایی این قسمت مراجعه نمایید تا تنظیمات موجود در اخرین قسمت این صفحه را نیز به کمک هم، به اتمام برسانیم.

بخش هفت تنظیمات

۱- Homepage: در این قسمت از تنظیمات افزونه ساخت نقشه سایت وردپرس شما قادر خواهید بود اولویت صفحه اصلی وب سایت را نسبت به دیگر صفحات مشخص شده تعیین نمایید.
۲- Posts: در این قسمت از تنظیمات افزونه شما قادر خواهید بود اولویت صفحه نوشته ها را نسبت به دیگر صفحات مشخص شده در این بخش مشخص نمایید.
۳- Minimum Post Priority: در این بخش از تنظیمات افزونه شما قادر خواهید بود اولویت ارسال پست را مشخص نمایید.
۴- Static pages: در این قسمت از تنظیمات افزونه شما قادر خواهید بود اولویت صفحه های اساتیک موجود در وب سایت را مشخص نمایید.
۵- Categories: در این بخش از تنظیمات افزونه شما می توانید اولویت بخش دسته بندی ها را نسبت به صفحات موجود مشخص نمایید.
۶- Archives: در این قسمت از تنظیمات افزونه شما می توانید اولویت بخش آرشیو محتوا را نسبت به دیگر صفحات وب سایت مشخص نمایید.
۷- Tag Pages: در این قسمت شما می توانید اولویت بخش برچسب ها را نسبت به دیگر بخش های مشخص شده در همین قسمت مشخص نمایید.
۸- Author Pages: در این قسمت شما قادر خواهید بود اولویت صفحه نویسنده را نسبت به دیگر بخش ها مشخص نمایید.

بعد از اتمام تنظیمات روی گزینه Update Settings کلیک نمایید تا تنظیمات موجود در این قسمت ذخیره شود و سایت مپ شما ایجاد شود. بعد از اتمام فرایند ایجاد سایت مپ در وردپرس، زمان آن رسیده است تا سایت مپ خود را در گوگل برای موتور های جستجو ثبت نمایید. بنابراین به بالای صفحه مراجعه نمایید.

بخش هشت تنظیمات

در بالای صفحه، کافیست روی گزینه webmaster tools کلیک نمایید تا به صورت خودکار وارد بخش Google Webmaster Tools شوید تا بدین طریق بتوانید اطلاعات وب سایت خود را در گوگل ثبت نمایید. بعد از کلیک بر روی گزینه مورد نظر، به صورت خودکار وارد ابزار Google Webmaster Tools خواهید شد. اگر در ابزار مورد نظر، وب سایت خود را معرفی نکرده اید، می بایستی آن را معرفی نمایید و سپس کافیست که سایت مپ وردپرس را در آن مشخص نمایید. اگر نمی دانید سایت مپ وب سایت را چگونه پیدا کنید، باید در انتهای دامنه سایت خود، عبارت sitemap.xml را ذکر نمایید.

نکته: به عنوان مثال سایت مپ را به صورت http://yoursite.com/sitemap.xml می نویسند.

توجه: یکی از مهمترین بخش های سایت، وجود نقشه سایت یا همان SiteMap می باشد پیشنهاد میکنم سریعا افزونه Google XML Sitemaps رو نصب کنید و با استفاده از آموزش ساخت نقشه سایت وردپرس که دادیم تنظیمات آن را اعمال کنید بعد ساخت نقشه سایت خودتان متوجه می شود چه قد زودتر مطالب شما در گوگل ایندکس می شود.

دانلود افزونه Google XML Sitemaps برای ساخت نقشه سایت وردپرس